Dekorasyon Akımları: Wabi-Sabi

Wabi doğal, yalın, sade ve kusurlu olanın güzelliği demektir. Sabi ise, eski, yaşlı, kulanılmış, yıpranmış ve aşınmış olanın güzelliğidir.Amacı, evlerin kusursuz yerler değil, yaşanan yerler olduğunu kabullenerek buna göre dekore etmektir. Bu sebeple Wabi-Sabi ''kusursuz güzellik'' kavramını benimser.


Yaşam alanlarınızı Wabi-Sabi akımına uygun dekore etmek için, tek yapmanız gereken sadelik ve basitlik, hepsi bu. Bunun için;


Doğal Ol


Alçak gönüllü ve mütevazi nesneler tercih et.


İçinden Geleni Seç
Evinizde güzel gözükmesi için satın aldığınız dekoratif ama işlevsiz aksesuarlar yerine, işinize yarayacak, kullanışlı objeleri tercih edin.

Yeni Anlamlar Kazandır


Nesnelere kaybettikleri fonksiyonları geri kazandır. Kırılmış olan bir aksesuarı çöpe atmak yerine yapıştırarak ya da dönüştürerek geri kazandırabilirsiniz.

Kusurlarıyla Kabul Et

Kusurlu, geçici ve bitmemiş nesneler... Çatlak görünen duvarları, eskimiş bir dolabı tamir etmektense dekorasyonun bir parçası haline getirebilirsin.

ÇiçeklerÇiçekler mesela, bir semboldür Wabi-Sabi'de. Solmaya başladıklarında bile en taze ve mükemmel göründükleri anlardaki kadar takdir edeceksiniz çiçekleri bu felsefeyi benimsediğinizde.Kintsugi
Wabi-Sabi'nin mükemmel bir örneği olan Kintsugi'den bahsetmezsek olmaz. Kintsugi, toz haline getirilmiş altın, gümüş, platin veya reçine kullanılarak kırılış kaseleri, vazoları onarma sanatıdır. Kintsugi, nesnelere kaybettikleri fonksiyonları geri kazandırmanın ötesinde yaşanmışlıkları ve izleri vurgulayan bir felsefedir.İşin özeti, Wabi-Sabi düzensizliği, asimetriyi ve geçiciliği, dolayısıyla doğal malzemeleri ve şekillere olan sevgisini takdir eder: bir çakıl taşı, bir dal, el yapımı bir cam kap, tüm bunlar, kusurlarına rağmen onları güzel kılan belirli bir pürüzlülüğü, sadeliği ve benzersizliği paylaşır.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör