Dekorasyonda İlk Adım: Renklerin Kullanımı

Evinizi dekore ederken nereden başlayacağınızı bilemediğiniz zamanlar olabilir. Başlarda tercih ettiğiniz tarzı yansıtma konusunda problem yaşayabilirsiniz. Bunun üstesinden gelmek için planlı olmalısınız. Dekorasyonu bir yapı olarak düşünmeli ve temelini olabildiğince sağlam atmalısınız. Peki, sizce bu temeli oluşturan şeyler nelerdir?

Elbette ki renkler...

Özellikle de renklerin bir araya gelişi ve kullanımı dekorasyonun altın kurallarını oluşturur.

Bu kurallardan ilki renk paletidir.

Renk kullanımının müzik dizelerine çok benzer olduğunu söylersek hiç de yanlış olmaz. Doğru renklerin kullanımı; aynı güzel bir bestede olduğu gibi bize hoş bir tını, hatta hayat boyu süren eşsiz bir zevk verebilir. Bu mutluluğu yakalamak için nasıl müzikte notaları doğru bir ahenk ile yerleştiriyorsak aynısını dekorasyonda renk paleti kullanarak gerçekleştirebiliriz.

Peki, renk paleti nedir ?

Renk paleti, birbirine uyumlu olan birkaç rengin bir araya gelmesi ile ev dekorasyonunda kullandığımız bir nevi şablondur. Bu renkler bize ilham kaynağı da olabilir, gideceğimiz yolda aydınlık bir ışık da. Renk paletindeki seçimlerimiz evimizin yansıtacağı tarzı, zevki ve uyumu belirler. Bu yüzden seçimlerimizde dikkatli olmalıyız. Taşıdığı bu önemden ötürü, doğru renk paleti nasıl oluşturulur ve kararlaştırılan renkler dekorasyonda nasıl kullanılır inceleyelim:

İlk olarak, uyumlu bir renk paleti oluşturmadan önce renk çemberinin ne olduğunu anlamalıyız.

Renk çemberi; 3 ana, 3 ara ve 6 bütünleyici rengi içerir. Renk çemberi sayesinde, renklerin nasıl oluştuğunu ve birbirleri ile olan ilişkisini anlayabiliriz. Çemberin yarısı sıcak renkler barındırırken, yarısında soğuk renkler vardır.Şimdi genel bilgileri anladığımıza göre, bu süreçte nasıl ilerleyeceğimize bakalım.


İlk yöntemimiz:

1. Renk paletine geçmeden önce karar vermemiz gereken şeylerden biri; renk paletimizde soğuk mu, yoksa sıcak renkleri mi kullanmak istediğimizdir. Unutmayın, sıcak renkler yüksek enerjiyi temsil ederken soğuk renkler sakinliği yansıtır. Size ve seçtiğiniz tarza hangisi daha uyumluysa onda karar kılın.

2. Renk çemberimizde tarafımızı belirledikten sonra, bir ana renk seçin.

3. Ana renginizi seçtikten sonra, rengin yanına daha açık ya da daha koyu tonlar kullanarak bir uyum yakalayın.

Ta da! Renk paletinizi oluşturdunuz!Ya da ikinci yöntemimize göz atın ve sizin için hangisinin en iyi olacağına karar verin!


İkinci yöntemimiz:

1. Çemberden bir ana renk seçin.

2. Sonrasında bu ana rengin tam zıttını seçin. Bu şekilde kontrast yakalamış olursunuz.

Zıt renkler; Sarı-Mor Yeşil-Kırmızı Mavi Turuncu

3. Son olarak da seçtiğiniz iki ana rengin birer koyusunu ve açığını bularak paletinizi tamamlayın.Paletimizi tamamladık, renklerimize karar verdik. Şimdi ise sıra onları doğru şekilde ve doğru yerde kullanmaya geldi.

Burada ise kusursuz bir dekorasyonun vazgeçilmezi 60-30-10 kuralı devreye giriyor.

60-30-10 Kuralı, dekore edeceğiniz alandaki renk dağılımını ayarlar.

Gözlerimiz, genel görüntüdeki renk tonlarının %60’nı görmeye daha çok yatkındır. Bu yüzden, kullandığımız ana renk %60, dikkat çekici olarak belirlediğimiz ikincil rengimiz %30, bu iki rengi kombinleyecek rengimiz ise %10 oranında kullanılmalıdır.


Mesela;

%60 oranında kullanacağımız renk çoğunlukla odanın duvarlarında kullanılan renktir. Bunun dışında, zemin ve mobilyalarda da tercih edilebilir.

%30 oranında kullanacağımız ikinci ana rengimiz ise tavan, dolap zemin ve tercihen mobilyalarda kullanılabilir.

%10 oranında kullanacağımız yardımcı tamamlayıcı rengimiz; aksesuarlar, süsler gibi vurgularda kullanmayı tercih edebiliriz.

Bu kuralların hepsini eksiksiz uygulamak zor olabilir. Bu yüzden, gerektiğinde onları sadece birer yol gösterici olacak şekilde kullanmaktan çekinmeyin.


Bunlarla birlikte, renkleri doğru kullanmaya çalışırken seçiminiz hangi renkten olursa olsun size her zaman zamansız parçaların eşlik edebileceğini unutmayın!

Sadelikleri ve şıklıkları ile her tarzda yaşam alanlarının tamamlayıcı parçaları olan

ZİGO GLASS ürünlerimize bakmayı unutmayın!

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör