Küçük Yaşam Alanları İçin Dekorasyon Önerileri

Mobilyalarınızı Orantılı Seçin

Küçük mekanlarda mobilyalarınızın ölçeğini mekanınızın ölçeğine göre ayarlayıp, sirkülasyon için yeterli alan bırakarak düzenleme yapabilirsiniz. Uzun bacaklı, şeffaf veya metal masa ve sehpalar altındaki zeminin görüntüsünü yansıtarak daha büyük bir alan illüzyonu oluşturur. Bu nedenle küçük alanlar için en iyisi daha hafif görünümlü mobilyaları tercih etmektir.

Üstelik yuvarlak veya oval bir sehpa gibi yumuşak geçişli ve kıvrımlı mobilyalar, küçük alanlarınızda tasarım akışına yardımcı olacaktır. Modüler mobilyalar küçük bir alanı dekore ederken bir başka zekice yaklaşımdır. Özellikle sık sık ev taşıyorsanız yatırıma değer olduklarını düşünüyoruz.


Galeri Duvarları Yerine Aynalar

Küçük yaşam alanlarında sıcak ve rahat bir hava yaratma çabası içindeki pek çok kişi, bir sanat galerisi veya özel bir duvar yaratma çabası içine girer. Halbuki, sadece temel ihtiyaçlarla dekore edildiğinde bile, alanların küçüklüğünün neredeyse otomatik olarak sıcak ve rahat bir hava yaratacağını unutmamak gerekir.

Bu nedenle, benim tavsiyem benim tavsiyem, görsel dağınıklıktan uzaklaşın. Bunun yerine, büyük boyutlu bir sanat eseri aracılığıyla tek bir güçlü odak noktası oluşturun. Dürüst olmak gerekirse, koltuğunuzun üzerine büyük bir baskı, en küçük alanlarda bile harikalar yaratabilir ve bakışlarınızı yukarı çekebilir. Ayrıca bir sanat eseri yerine dilerseniz ayna da tercih edebilirsiniz. Aynalar ışığı yansıtarak mekanlara derinlik katarlar.


Hakim Renkler ve Az Desen

Duvarlarda, ahşap işçiliğinde (kitaplıklar ve raflar dahil) ve tavana kadar tek bir renk kullanmak, alan yanılsaması oluşturarak, odanın daha geniş algılanmasını sağlayabilir. Kirli beyaz duvar boyası, yumuşak nötr tonlar, açık griler ve zengin mavi-yeşil tonlar da alanınızın daha büyük görünmesini sağlayabilir.

Ayrıca aksesuarları seçerken aynı renk ailesi içinden tercih edin. Eğer odanız yeterince ışık alıyorsa koyu ve güçlü renklere gidebilirsiniz. Yeterince ışık almayan odalarda ise açık renkleri tercih etmenizde fayda var. Ayrıca desen kullanımında aşırıya kaçmamaya da dikkat etmelisiniz. Çok fazla desenli tekstil ürünü kullanılmasının küçük alanlarda karışık ve olumsuz bir etki yaratabileceğini gözden kaçırmamalısınız.


Aydınlatmalar

Küçük odalarda yalnızca genel aydınlatma aksesuarları yani avize modellerine başvuruyorsanız büyük bir yanlış yaptığınızı söyleyebiliriz. Odalar küçük olduğunda aydınlatma fikstürleri doğru kullanılırsa odada çok boyutlu bir aydınlık hissi yaratır ve dolayısıyla odaların metrekaresi az olsa dahi odalar daha büyük görünebilir.

Odalarınızı daha büyük göstermek için ve aydınlatmayı doğru planlamak adına avize kullanımınıza ek olarak odalarınızın karanlık kalan köşe kısımlarına lambader; sehpaların üzerine masa lambası ve aksesuar seçimlerinizi ön plana çıkarmak için spot lamba kullanabilirsiniz. Aydınlatma kurallarına bağlı kalırsanız odanızda ışık yanılsamaları oluşturabilir ve odanızın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.


Depo Alanları ve Raflar

Küçük bir yaşam alanında ele alınması gereken konulardan biri de depolamadır. Alternatif olarak, gözlerin dinlenmesi için yukarıda biraz negatif boşluk bırakacak bazı alçak kitaplıklar kullanabilirsiniz.

Ayrıca, üst raflarda en sevdiğiniz bitkilerden birkaçını konumlandırabilirsiniz. Dikkate alınması gereken bir diğer saklama alanı, yatağınızın altındaki alandır. İdeal olarak, yerleşik depolama alanına sahip bir yatak seçmek en iyisidir.
7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör