Sürdürülebilir Dekorasyon

Sürdürülebilir dekorasyon nedir ve yaşam alanlarımızı nasıl daha sürdürülebilir hale getirebiliriz ?


Bu yazımızda, dünyamızın daha iyi bir yer olmasını sağlarken yaşam alanlarınızı nasıl sürdürülebilir şekilde dekore edebileceğiniz hakkında önemli ipuçları vereceğiz.

Son zamanlarda dünyamızı korumanın ne kadar önemli olduğunu her zamankinden daha çok farkına vardık. Üzerinize düşeni yapmanız adına sürdürülebilir dekorasyon için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.


Gün geçtikçe gezegenimize iyi bakmamız gerektiğini daha da net bir şekilde anlar olduk.


Daha net anlamamız da endüstri süreçlerinde ve tüketici davranışları boyutunda değişimlere neden oldu. Örneğin; gıda konusunu ele alacak olursak, insanlar artık doğal, genel olarak el yapımı ve tabii ki kimyasal içermeyen gıdalar tercih etmeye özen gösteriyorlar. Giydiklerimize gelince, herkes giydiklerinin hangi maddelerden üretildiğine daha çok dikkat etmeye başladı. Son yıllarda polyester kumaşlar yerine pamuk ve keten kumaşlara karşı artan talep de bunu net şekilde gösteriyor.


Benzer şekilde ''sürdürülebilir dekorasyon'' da önem kazandı. Artık, doğaya zararı olmayan maddelerden üretilen ve üretim süreçlerinde etik kurallarına dikkat edilen mobilya ve dekorasyon ürünleri daha çok tercih edilir hale geldi.


Çevre Dostu Bir Ev İçin 7 Önemli Tavsiye


Cam Ürünler Tercih Edin !


  1. Kuru gıdaları saklamak ve yemeklerinizi yanınızda taşımak için cam kavanozlar tercih edin.Doğal Sabun Kullanın !


2. Ev ve iş yerlerinin temizliği denince aklınıza çamaşır suyu, çiçek kokulu renk renk yer temizleyicileri ve her çeşit kiri kısa sürede yok etmeyi vadeden kimyasal içerikli temizlik malzemeleri geliyorsa yanlış yoldasınız demektir.

Bu gibi kimyasal temizlik malzemeleri yerine, doğal temizlik ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca doğal sabunları çamaşırlarınızda ve bulaşıklarınızda da kullanmalısınız.


Doğal Fırçalar Kullanın !3. Mutfaklarda plastik yıkama araçları (kimyasal maddelerle renkleri açılmış süngerler ve plastik fırçalar) yerine ahşap gibi doğal malzemelerden üretilenleri tercih edin.
Banyoda Deniz Süngeri Kullanın !4. Duş alırken kullandığınız renk renk plastik banyo süngerleri, her suyla temasında milyonlarca mikroplastiği suya karıştırır. Bu süngerler yerine tamamen doğal, deniz süngerleri kullanabilirsiniz. Ayrıca duş jelleri yerine, doğal sabun kullanmanız da suya zarar vermemeniz açısından büyük önem taşır.

Plastik Poşet Kullanmayın !


5. Alışverişlerinizde plastik poşetler yerine, file ve keten alışveriş çantaları kullanmayı tercih edin. Ayrıca bu çantaları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.


Kompost Yapın !


6. Mutfak atıklarınızı kompost yaparak bitkileriniz için doğal gübre de üretebilirsiniz. Balkonunuzda delikli ve hava alan kapaklı bir kovada, yeşil ve kahverengi olarak sınıflandırılan iki çeşit malzeme atabilirsiniz: azot sağlayan; sebze ve meyve atıkları, yeşil yapraklar, çay atıkları, yumurta kabukları; kahverengi malzemeler ise kuruyemiş kabukları, kuru yapraklar, kağıt gibi.Bez Peçete Kullanın !
7. Kağıt peçeteler yerine, yeniden kullanılabilen bez servis peçeteleri ve mutfak havluları kullanın. Bu yolla paradan tasarruf edip, daha az atık oluşturursunuz. Ayrıca daha şık sofralar ve mutfaklar elde edersiniz.Tüm bu önerilerin yanında, geri dönüştürülmüş ya da doğal materyallerden ev ürünleri ve mobilyalar, VOC ve kimyasal madde içermeyen belirli boyalar, enerji tasarruflu ampuller ve FSC sertifikalı ahşap ürünler gibi çevre dostu materyalleri kullanmanız.

Grohe Sense gibi akıllı su sensörlerini evlerinizde tercih ederek su tüketimini azaltmanız, elektrik ve doğalgaz kullanımını binalarınıza yalıtım yaptırarak azaltmanız, sürdürülebilir yaşam ve sürdürülebilir dekorasyon için çok önemlidir.


61 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör